Ana Sayfa Haber 9. Uluslararası Yed-i Velayet Kısa Film Festivali

9. Uluslararası Yed-i Velayet Kısa Film Festivali

3 dk okunur
0
0
9

9. Uluslararası Yed-i Velayet Kısa Film Festivali… “9. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali” çerçevesinde, Süleyman Çelebi, Cengiz Aytmatov ve Ahmet Baytursun’un da aralarında bulunduğu Türk dünyasından yedi meşhur edebiyat adamının hayatlarını konu alan filmler yapılıyor. Detaylar Kitap Magazin‘de…

9. Uluslararası Yed-i Velayet

9. Uluslararası Yed-i Velayet Kısa Film Festivali

Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneğince yapılan “9. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali” çerçevesinde, Süleyman Çelebi, Cengiz Aytmatov ve Ahmet Baytursun’un da aralarında bulunduğu Türk dünyasının yedi meşhur edebiyatçının hayatlarını konu alan filmler yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüyle Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleri ile yapılan festivalin ana fikri, Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasından dolayı “Türk cumhuriyetlerinin edebi şahsiyetleri” şeklinde belirlendi.

“Edebiyattan sinemaya” alt başlığını altında, başvuru yapan eserlerden seçilen en iyi 7 senaryonun çekimleri Bursa, Konya ve Şanlıurfa’nın tarihi mekanlarında gerçekleştiriliyor.

Kırgız edebiyatının dünya çapındaki ismi Cengiz Aytmatov’un hayatını anlatan film Şanlıurfa’da, Kazak edebiyatçı Ahmet Baytursun temalı film de Konya’da çekildi.

Bursa’daki çekimlerse Türk Müziği Korosunun binası, Prof. Dr. Mustafa Kara Tasavvuf Kütüphanesi, Tophane surları, TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi, Dağyenice Göleti, Demirci Mahallesi ve yaklaşık 200 senelik konakta devam ediyor. Bu filmlerse Azerbaycanlı tiyatro yazarı ve şair Hüseyin Cavit, Özbek yazar Abdulhamid Süleyman Çolpan, Kırgızistan halk yazarı, oyun yazarı ve senarist Toktobolot Abdumomunov, Türkmen mutasavvıf şair Mahtumkulu Firaki’nin yanı sıra vefatının 600. yılı olan, Mevlid-i Şerif’in yazarı Süleyman Çelebi’nin yaşamlarını konu alıyor.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Rota Yeniden Oluşturuluyor’la Rotalar Yeniden Bulunuyor

Rota Yeniden Oluşturuluyor ile rotalar yeniden bulunuyor… Dilek Cesur… Yediver…