Ana Sayfa Haber 74. Cannes Film Festivali

74. Cannes Film Festivali

3 dk okunur
0
0
49

74. Cannes Film Festivali yapıldı… Ödüller sahiplerini buldu… Bu sene 74.’sü yapılan Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü “Titane” isimli yapım aldı. Detaylar Kitap Magazin‘de…

74. Cannes Film Festivali

74. Cannes Film Festivali

Fransa’nın Cannes şehrinde, 6 Temmuz’da start alan etkinliğin ödül töreni, Cannes Festival Sarayı’nda gerçekleştirildi. Jüri başkanı Spike Lee’nin Altın Palmiye’yi kazanan yapımı erken açıkladı. Etkinlikte, ödül Fransız Julia Ducournau’nun yönettiği “Titane” isimli filme verildi. Ducournau, bu ödüle layık görülen ikinci kadın yönetmendir.

En iyi yönetmen ödülüneyse “Annette” adlı filmi ile Fransız yönetmen Leos Carax layık görüldü. Kısa filmde jüri özel ödülü Brezilyalı yönetmen ve senarist Jasmin Tenucci’nin “Ceu de Agosto”ya verilir iken, Altın Palmiye ödülünü Hong Konglu yönetmen Tang Yi’nin “Tian Xia Wu Ya” filmi aldı.

Altın Kamera ödülü de “Murina” filmi ile Hırvat asıllı yönetmen Antoneta Alamat Kusijanoviç’e aldı. İtalyan yönetmen Marco Bellocchio, Onursal Altın Palmiye ödülüne layık görüldü. En iyi erkek oyuncu “Nitram” filmindeki rolü ile Amerikalı aktör Caleb Landry Jones, en iyi kadın oyuncuysa “Verdens Verste Menneske” filmindeki performansı ile Norveçli aktris Renate Reinsve oldu.Jüri Özel Ödülü’nü de İsrail asıllı yönetmen Nadav Lapid’in “Ha’berech” ile Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un “Memoria” filmleri aldı.

Japon yönetmen Hamaguchi Ryusuke’nin yönettiği ve Takamasa Oe ile yazdığı “Drive My Car” en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

Büyük Ödül, İran asıllı Asghar Farhadi’nin yönettiği “Ghahreman” ile Finlandiyalı Juho Kuosmanen’in yönettiği “Hytti N6” filmlerine verildi.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…