Ana Sayfa Haber 7. Vedat Günyol Deneme Yarışması’nın Kazananları Açıklandı

7. Vedat Günyol Deneme Yarışması’nın Kazananları Açıklandı

7 dk okunur
0
0
106

7. Vedat Günyol Deneme Yarışması’nın kazananları açıklandı… Kartal Belediyesi’nin Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği, Cumhuriyet Gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı ile birlikte düzenlediği yarışma sonuçlandı. Detaylar Kitap Magazin‘de…

7. Vedat Günyol Deneme Yarışması

7. Vedat Günyol Deneme Yarışması’nın kazananları açıklandı

Kartal Belediyesi öncülüğünde, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği, Cumhuriyet Gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı’nın desteği ile düzenlediğimiz 7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri için 27 Temmuz 2022 tarihinde yaptığımız duyuruya son başvuru tarihi 11 Kasım 2022 tarihine kadar 49 deneme yazarı yanıt vermiş ve yapıtlarını göndermiştir.

Alfabetik sıra ile; Âdem Uçar, Adnan Özyalçıner, Arif Kızılyalın, Celal Ülgen, Hakan Unutmaz, Halil İbrahim Özcan, Hürriyet Yaşar, Hüseyin Köse, Mazlum Çetinkaya, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kökden’den oluşan 7. Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulumuz, yarışmaya kitap ve dosya ile müracaat eden eserleri okumuş, incelemiş ve değerlendirmiştir.

Seçici kurulumuz her yeni yılda, Vedat Günyol Deneme Ödülüne başvuruda bulunan eserlerin yoğunluğunda, kalitesinde önemli bir artış olduğunu ve deneme türünün yeniden canlandığını tespit etmiş bulunmaktadır. Seçici kurulumuzun 2022 yılı için 7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri’ne layık bulduğu yapıtlar, yazarlar ve gerekçeli kararları aşağıda açıklanmıştır.

“Olgun, kıvrak bir Türkçeyle, her biri bir sözcük üstüne yazılmış kısacık denemeleriyle, sevdiği sözcüklere sanki borcunu öderken, okurunu da o sözcüklerin kendisindeki çağrışımları arasında, deneme dilinde keyifli gezintilere çıkaran” değerli yazar Sayın HAYDAR ERGÜLEN, Yayan Yapıldak isimli deneme kitabıyla 7. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne layık bulunmuştur.

Değerlendirmelerde iki deneme yazarımızın eşit oy alması üzerine, Seçici Kurul Özel Ödülü’nün iki deneme yazarımıza birlikte verilmesi ve ödülün paylaştırılmasına karar verilmiştir.

Buna göre, “kendine özgü bir dinginlik retoriği ve tevazu etiği geliştirdiği denemelerinde, öncelikle sonu gelmez bir kakofoniye kurban gitmiş kendi iç sesimizi, ardından toplumsal dünyanın diğer üyelerinin gitgide bizler için silikleşen ve “parçalı bulutlu” bir görünüme ulanan varoluşunu derinden hissettirip belgeleyişiyle” deneme yazarı Sayın TUĞÇE ISIYEL, Parçalı Bulutlu başlıklı kitabıyla Seçici Kurul Özel Ödülü’ne ve

“Yazı eylemindeki oyunları, varlığa eşlik eden kahramanları; ışık, zemin, hayvan üçgeninde dirim belirtilerini ve bilinç akışındaki kesintileri olumsuz eleştiri diliyle değil de yaşamın içinden olgularla, örneklerle, akıcı, sade, didaktik anlatımıyla işleyen” deneme yazarı Sayın ÖZGÜR TABUROĞLU, Anlatı Desenleri isimli 4 ciltlik kitabıyla Seçici Kurul Özel Ödülü’ne layık bulunmuşlardır.

“Kendinden önceki kuşaklarla kurulan iletişimin her yönüyle irdelendiği ve empatik bakış açısıyla ele alınan sade yazıları; günceli, fıkradan öte denemeye başarılı bir şekilde dökebildiği” Z Bakış başlıklı kitabıyla Sayın ESİLA AYIK’a Genç Deneme Yazarı ödülünün verilmesi uygun görülmüştür.

Önceki yıllarda, Vedat Günyol’un doğum günü olan Mart ayının ilk haftasında Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz Vedat Günyol Deneme Ödülü Töreni, kültür merkezinin tadilata girmiş olması nedeniyle, bu yıl Haziran 2023’te düzenlenecek 3. Kartal Kitap Fuarı ile birlikte gerçekleştirilecek. Ödül töreni ile ilgili bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için Rehber Kitap

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için rehber kitap… Çiğdem Sez…