Ana Sayfa Haber 7. Roman Kahramanları Festivali

7. Roman Kahramanları Festivali

6 dk okunur
0
0
105

7. Roman Kahramanları Festivali… Maltepe Üniversitesi… Marmara Eğitim Köyü… Milli Mücadele Romanı ve Karamanları… Detaylar Kitap Magazin‘de…

7. Roman Kahramanları Festivali

7. Roman Kahramanları Festivali

Maltepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Marmara Eğitim Köyü’nde gerçekleştirilecek Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin açılışı Prof. Nabi Avcı, Prof. Dr. İlber Ortaylı, şair Hilmi Yavuz ve yazar Ahmet Ümit tara- fından yapılacak.

Yedincisi gerçekleştirilecek festival bu yıl da akademisyenleri, yazarları, öğret- men ve öğrencileri edebiyat dünyasında buluşturacak. Maltepe Üniversite- si’nin ev sahipliğinde Marmara Eğitim Köyü’nde gerçekleştirilecek Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin ana teması, Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı dolayısıyla “Millî Mücadele Dönemi Romanları” ola- rak belirlendi. Millî Mücadele konulu edebiyat eserleri ve eser sahipleri odağın- daki festivalde; yazar ve akademisyenlerle paneller, öğrenci ve öğretmenlerin –festival konusu ile sınırlı olmaksızın– kendi seçecekleri roman kahramanlarıy- la ilgili performansları ve müzik dinletileri yer alacak.

Hedef kitlesinde gençlerin yer aldığı, edebiyatı ve romanı onların hayatının bir parçası hâline getirmeyi amaçlayan Roman Kahramanları Festivali, Türkiye ça- pında yaklaşık 100 lisede öğrenci ve öğretmenlerin aktif katılımıyla da kutlanacak.

ETKİNLİK PROGRAMI:

Festival, 21 Aralık 2022 Çarşamba günü, Maltepe Üniversitesi Vedat Çakırca Konferans Salonu’nda Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı tarafından veri- lecek mini bir konserle açılacak. Millî Mücadele’yi konu edinen türkülerin ses- lendirileceği konserden sonra açılış konuşmasını yazar Ahmet Ümit yapacak. Ardından gerçekleştirilecek açılış oturumunda ise Eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve şair Hilmi Yavuz yer alacak.

Festival oturumlarında Halide Edib Adıvar, Kemal Tahir, Yakup Kadri Karaosma- noğlu, Rıfat Ilgaz, Ercüment Ekrem Talu, Nazım Hikmet, Şükûfe Nihal, Fazıl Hüs- nü Dağlarca gibi yazar ve şairlerin eserleri üzerine; “Millî Mücadele Yıllarında Yayımlanan Romanlar”, “Atatürk Dönemi Romanlarında Millî Mücadele”, “Kemal Tahir Romanlarında Millî Mücadele”, “Kurtuluş Savaşı Romanla- rında Kadın Kahramanlar”, “Millî Mücadele Şiirlerinde Kahraman Tipi”,

“Kuvayı Milliye Destanı”, “Sinema ve Tiyatroda Kurtuluş Savaşı’nın Yansı- maları” gibi pek çok sunum yapılacak.

Üç gün sürecek festival boyunca, oturum aralarında ise İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’den katılan liselerin öğrencileri, kendi roman kahramanlarını anlatan performanslar sergileyecek. (Marmara Koleji, Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi, Kocaeli Anadolu Lisesi, Pangaltı Ermeni Lisesi, Kırımlı Fa- zilet Olcay Anadolu Lisesi)

2012’de yılın en uzun gecesi 21 Aralık’ın, Dünya Roman Kahramanları Günü olarak kutlanmasıyla başlayan Roman Kahramanları Festivali’nin yolculuğu her yıl daha da büyüyerek devam ediyor. İnsanlığın hayal gücünü yansıtan roman kahramanları, geçmişin mirasını gençlerin sonsuz enerjisiyle geleceğe taşıyor

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için Rehber Kitap

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için rehber kitap… Çiğdem Sez…