Ana Sayfa Haber PEN Ayın Kitabı Belli Oldu

PEN Ayın Kitabı Belli Oldu

3 dk okunur
0
0
48

PEN ayın kitabı belli oldu. PEN ayın kitabı olarak Yapı Kredi Yayınlarından çıkan Sait Faik Abasıyanık’ın Bütün Eserlerini seçti. Detaylar Kitap Magazin‘de…

PEN Ayın Kitabı

PEN ayın kitabı belli oldu

Türk edebiyatının en önemli öykücülerinden biri olan Sait Faik, sıradan insanı merkeze alarak yazmıştır öykülerini. Durum hikayeleri yazan, olay zamanını dar tutan yazarın bütün eserlerini bir araya getiren Yapı Kredi Yayınlarının yayımladığı Sait Faik Bütün Eserleri kitabı PEN tarafından ayın kitabı olarak seçildi.

Basın bülteninden…

“Yazmasam çıldırırdım” mı demişti, yoksa “yaşamasam mı?” Bize kalırsa ikisini de. Yaşaması yazmasına ve yazması yaşamasına bağlı bir yazardan, daha doğrusu kendine yakıştırdığı ve kitabına da ad yaptığı bir Lüzumsuz Adam’dan, Sait Faik Abasıyanık’tan söz ediyoruz.

Herhangi bir kitabını açın bakın, öykü, roman, şiir, oradan yaşamın tüttüğünü görürsünüz, bazen küçücük ama sıcak bir sevinç halinde, bazen acısından gözleri yakan bir yoksulluk biçiminde. Onda “bir insanı sevmekle başlar her şey” ve “bir insanı sevmekle biter”.

Başkası olmayı, acıyı ve sevinci yazıyla paylaşmayı bu kadar bilen bir adam, zaman zaman da her şeyden herkesten uzaklaşır, adasına kaçar, balıkları, kuşları, martıları, kedileri, köpekleri, halkı, çocuklarıyla Burgazada’sı ona bir ‘barınak’olur.

Ama en çok da kitaplarıdır barınağı ve sığınağı. Sonunda ‘yazmak için yaşayan’ bir adamdır çünkü o. Lüzumlulardan geçilmediği, lüzumsuz adam ve kadınların özlemini çektiğimiz bu zamanlarda, ne güzel bir Lüzumsuz Adam’ın 115. Doğumgününü kutlamak ve onun tüm kitaplarını evde, yolda, vapurda, otobüste, adada, metroda, trende okumak, okumak, okumak…

PEN Türkiye

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi Yayımlandı

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi yayımlandı… 5-6 Haziran 2024&#…