Ana Sayfa Haber Mecburi İstikamet: Samim Kocagöz’ün Hayatı Belgesel Oldu

Mecburi İstikamet: Samim Kocagöz’ün Hayatı Belgesel Oldu

5 dk okunur
0
0
32

Mecburi İstikamet: Samim Kocagöz’ün hayatı belgesel oldu… Toplumcu gerçekçi Samim Kocagöz’ün hayatı bir senelik çalışmadan sonra belgesel haline getirildi. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Mecburi İstikamet: Samim Kocagöz’ün hayatı belgesel olduMecburi İstikamet

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Samim Kocagöz’ün yaşamı “Samim Kocagöz: Mecburi İstikamet” başlığıyla belgesel oldu.

Bir senelik bir çalışmadan sonra hazırlanmış olan ve meşhur yazar Samim Kocagöz’ün yaşamındaki bilinmeyenlerin ve dönüm noktalarının konu edildiği belgeselin çekimleri İzmir, Aydın Söke ve İstanbul’da yapıldı.  Belgeselin  ilk gösterimi 7 Aralık Perşembe günü  Beyoğlu Sineması’nda sonraki gösterimleri ise İzmir ve  Aydın Söke’de gerçekleştirilecek.

Önemli edebiyatçılar Samim Kocagöz’ü anlattı
Samim Kocagöz:Mecburi İstikamet belgeselinde Kocagöz’ü, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Doğan Hızlan, Feridun Andaç, oyuncu Tamer Levent, eski Dışişleri Bakanı yeğeni Şükrü Sina Gürel, oğlu Şükrü Kocagöz ve kendisini tanıyan İzmirli edebiyat çevreleri tüm samimiyetiyle anlattı.

Edebiyat dünyasına kaynaklık edecek arşiv niteliğideki belgeselin seslendirmesini Türk Tiyatrosunun en önemli oyuncularından biri olan Tamer Levent yaptı. Belgeselin müziklerini de bir çok önemli dizi, film ve belgesel projesinde imzası olan Yıldıray Gürgen yaptı. Belgeselde Samim Kocagöz’ün hayatı, önemli dönemleri drama canlandırmalarla izleyiciye aktarıldı. Belgeselin yönetmenliğini, birçok başarılı belgeselde imzası olan ödüllü yönetmen Mesut Gengeç tarafından gerçekleştirildi. Belgesel projesinin genel koordinatörlüğünü Bülent Günal, proje -kurgu sorumluluğunu Yılmaz Aydın yaparken senaryosunu Cansu Yücelen yazdı.

Yazarın hayatına ışık tutan bir belgesel
Yazarın Aydın Söke’de başlayan yaşamını bütün önemli dönemlerini aktardıkları belirten Yönetmen Mesut Gengeç, “Samim Kocagöz’ün hayatının her yönüyle çok değerli bir yazar öyküsünü içinde barındırıyor.  77 yıllık yaşamının tüm tanıklıklarını, hatıralarını ve eserlerini bu belgesel projesinde aktarmaya çalıştık. Büyük bir titizlikle hazırlanan belgeselin çekimleri 1 yıl sürdü. Özel belgelerin incelendiği ve yazarın yakın çevresinin de yer aldığı çalışma aynı zamanda edebiyat dünyamıza da ışık tutuyor.  Samim Kocagöz, 1940’lar aydın kuşağının yaşadığı ağır baskıcı dönemin tüm zorluklarını yaşamış bir isimdi. Edebiyat yazarı olarak çalışkanlığı, yardım severliği ve insani yönü birçok kişiye örnek olacak türden olan  Samim Kocagöz’ün hayatını belgeselde derinlemesine ele aldık” dedi.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi Yayımlandı

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi yayımlandı… 5-6 Haziran 2024&#…