Ana Sayfa Haber İdil Biret’in 80. Doğum Günü Kutlandı

İdil Biret’in 80. Doğum Günü Kutlandı

3 dk okunur
0
0
150

Piyano sanatçısı İdil Biret, 80. doğum gününü Kadıköy Süreyya Operası’nda kutladı Piyanist İdil Biret’in 80. doğum günü, Kadıköy Belediyesi’nin Süreyya Operası’nda yapılan etkinlik ile kutlandı. Etkinlikte, “İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi” isimli belgesel, konuklara sunuldu. Detaylar Kitap Magazin‘de…

idil-biret

İdil Biret’in 80. doğum günü kutlandı

Anadolu Ajansı‘nın yaptığı habere göre Cumhurbaşkanlığı 2021 Kültür Sanat Büyük Ödülü çerçevesinde “müzik” sahasında ödül aldığı belirtilen İdil Biret’e özel olarak yapılan aktivitede, yönetmenliğini Eytan İpeker’in, yapımcılığını Yoel Meranda’nın gerçekleştirdiği “İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi” isimli belgesel de konuklara sunuldu.

Belgesel yapımda İdil Biret’e ait arşivden çocukluğundan kalan fotoğraflar, çocukken kaleme aldığı mektuplar, beş yaşında iken yaptığı bestelerin özgün kopyaları, yedi yaşında iken Fransız Radyosu’na verdiği röportaj, meşhur piyanist Arthur Rubinstein’ın İdil Biret’i Fransız seyircilere tanıttığı televizyon programının ses kayıtlarıyla sanatçının 1970’li senelerde hocası Nadia Boulanger’ye Berg’in piyano sonatını çaldığı görüntüler bulunuyor.

Büyük sanatçının yaşamıyla müzik sanatındaki yolculuğunun sunulduğu belgeselde röportajları ile katılanlar arasında, eşi Şefik Büyükyüksel, besteci ve müzik eğitmeni Nevit Kodallı, Fransız piyanist Remy Stricker, hocası Wilhelm Kempff’in çocukları Roland ile Irene Kempff, müzik eleştirmeniyle Fransız Radyosu Yayın Direktörü Claude Samuel, “İdil Biret – Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti” kitabının yazarı Dominique Xardel, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker İnönü ile Suna Kan’dan Filiz Ali’ye dek birçok meşhur kişi bulunuyor.

Belgeselden sonra müzisyen Aydın Büke ile belgeselde hatıraları ile yer alan piyanist Filiz Ali, İdil Biret’e ilişkin konuşmalar gerçekleştirdi.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Müzeler Bayram Tatilinde Rekor Sayıda Ziyaretçi Ağırladı

Müzeler bayram tatilinde rekor sayıda ziyaretçi ağırladı. Milli Saraylar Başkanlığına bağl…