Ana Sayfa Haber Her Şeyi Fırsata Dönüştürmüş Olsaydın Nasıl Olurdu?

Her Şeyi Fırsata Dönüştürmüş Olsaydın Nasıl Olurdu?

10 dk okunur
0
0
552

Hızlı okuma, hafıza teknikleri, motivasyon ve kişisel gelişim alanlarında vermiş olduğu seminerler ve yazmış olduğu kitaplarla tanınan Yazar Ferit Delen Kitap Magazin okurları için yazdı: Her Şeyi Fırsata Dönüştürmüş Olsaydın Nasıl Olurdu?

Her Şeyi Fırsata Dönüştürmüş Olsaydın Nasıl Olurdu?

Düne kadar her şeye şikâyet eden bizler değil miydik?

“Zamanım yok!”

Şu telaşa var ya… Ödemeler… Hayatın sorumluluklarının yükü… Her gün sabah erkenden kalk ve 8-10 saat işle uğraş…

Şu gıcık patron yok mu? Yine bugün pis pis davranacak mı bize?

Her ay fatura öde, kira öde, kredi kartları…

Ahh şöyle bir dinlenebilseydim!

Şöyle rahat rahat kendimle baş başa kalabilseydim!

Hayatın neşesini ve tadını alabilseydim!

Ağız tadıyla ve keyifle bir şey yemiş olabilseydim!

Eşimle, çocuklarımla kaliteli bir zaman geçirebilseydim!

İbadetlerimi, ritüellerimi ve meditasyonlarımı rahat rahat yapabilseydim!

Okunmamış şu kitapları okuyup kendime bir ödül verebilseydim!

Biraz da olsa insanlardan uzaklaşsam ve daha sakin kalabilseydim!

Çalışmaya biraz ara verip ruhumu besleyebilseydim!

Ve daha niceleri…

Dostum işte sesimiz arşa çıktı ve insanların bu talepleri kabul edildi.

Covid-19 ile kabuğuna çekilen ve kendiyle hemhal olan insan için bu günler bir fırsatta olabilir bir azap da.

Bu günler çocuklarınızla, eşinizle daha kaliteli zaman geçirme fırsatı da olabilir ya da kavga gürültü de.

Bu günler bol bol kitap okuyup yeni bir zihin ve beyin inşa etme süreci de olabilir ya da korku ve şikâyetle kendinizi zehirleme de.

Bu günler ağız tadıyla oturup yemek yiyip, şükredip minnet duymakta olabilir ya da ağız da tat koymayıp ona buna şikâyet edip küfredebilirsiniz de.

Bu günlerde kendi mabediniz olan evinizde kalıp iç dünyanızda yapılanma da sağlayabilir ya da Çin’e Amerika’ya… her lafı söylemek de…

Bu günlerde daha az insan görmenin hafifliğini belki de bir daha gelmeyecek bir fırsatı en iyi şekilde kendi yolculuğunuzda artıya dönüştürebilirsiniz. Ya da…

Evet, herkesin bir seçimi var. Herkes bir karar veriyor ve o kaderi yaşıyor. Kader statik değil dinamik bir kavram. Çünkü ne seçiyorsak onu deneyimliyor ve şekil alıyoruz.

Krizleri, salgınları, evde hapis olarak nitelendirilen anları artıya dönüştürmek bir seçim kader değil. Bu zaman diliminde şahsım onlarca kitap okudum, meditatif çalışmalar yaptım ve muhteşem bir kitap çalışması yaptım. Yani üretim halindeydim. Şükürler olsun.

Sen bu günleri nasıl geçirdin ve nasıl değerlendiriyorsun? Bilincini, bedenini, ruhunu ve kalbini arındırıp daha sağlıklı kılmanın yollarını yaptın mı ve yapmaya devam ediyor musun?

Sana iyi gelen ne varsa; spor, dua etmek, yoga, meditasyon, plates, dans etmek, şükür ritüelleri, kitap okumak, resim yapmak sana katkısı olan belgesel ve film izlemek vb… yap ve hayatına devam et. Farkında ol. Bu virüsler gelir geçer. Hangi mesajı aldın ve yaşamında nelerin farkına vardın?

 

Her şey mümkün olsaydı nasıl bir sen olurdun? Kim olurdun? Ne yapardın?

Zaman fırsatın olsaydı bugünkü sen neleri farklı yapardı?

Eşine ve çocuklarına ne söylemek isterdin? Onların varlığına, gülümsemesine ellerini tutarak ve gözlerinin içine bakarak yürekten teşekkür eder miydin?

Kızgınlıklarını, öfkeni bir kenara koyup hayata yeni gözler, yeni kulaklar ve zihinle baksaydın bugün ne farklı olurdu ve neler değişirdi?

Bak Dostum! Bu değişimin mimarı da sensin, başı da. Git aynanın karşısına gözlerinin içine bak ve kendine bir söz ver. Önce kendini sev. İhmal ettiğin ve yıllarca önemsemediğin kendini kucakla. Kendinle buluşursan insanlarla buluşman, değer verip değer görmen mümkün olur. Bu kapalı kaldığın günler senin transformasyonun ve dönüşümün için bir fırsat oldu. Bu farkındalık için şükret ve yoluna devam et. Rast gelsin dostum!

Ferit Delen

Ferit Delen Kimdir?

Ferit Delen 16 yıldır hafıza, bellek teknikleri, hızlı okuma, öğrenmeyi öğrenme, bireysel gelişim, iletişim ve liderlik, sınav zekası, davranış bilimleri, öğrenci koçluğu gibi bir çok alanda araştırma yaparak teknikler oluşturmaktadır.

Ferit Delen’e göre ‘ Her insan hedeflediği potansiyele sahip olarak yaratılmış mükemmel bir varlıktır. Yürekten istemesi, güvenle, azimle hedefe doğru yol alarak eylemde bulunması ve bu potansiyeli hakkıyla kullanabilmesi inanılmaz bir enerji oluşturur’demektedir.

Ferit Delen günümüze kadar ülkenin çeşitli bölgelerinde sayısız workshop, seminer, kurs, atölye çalışmaları düzenlemiştir. Yazar hala Süper beyin dergisinin genel yayın yönetmenliğini ve Beyin Gücü dergisinin editörlüğünü yapmaktadır. Uzman olduğu alanlarda yayımlandığı kitapları vardır.

Ferit Delen Kitapları

Kitapları detaylı incelemek ve satın almak için tıklayınız!

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…