Ana Sayfa Haber Geleceğin Sineması İçin Destek Alan 10 Proje

Geleceğin Sineması İçin Destek Alan 10 Proje

7 dk okunur
0
0
39
Geleceğin Sineması İçin Destek Alan 10 Proje

Geleceğin Sineması İçin Destek Alan 10 Proje belli oldu. Kültür Bakanlığının desteğiyle TÜRSAK Vakfı tarafından hayata geçirilen projede ödül alan kişiler ve yapımlar ilan edildi. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Geleceğin Sineması İçin Destek Alan 10 Proje

Geleceğin Sineması için destek alan 10 proje belli oldu

Türkiye’de sinema okullarında okuyan altmış bini aşkın sinema öğrencisi, uygulamalı sinema derslerinden geçer not almak, daha da önemlisi okullarından mezun olabilmek için kısa film yapmak zorundadır. Kuşkusuz, senarist, yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni veya sinemanın ışık, ses, set gibi teknik alanlarından birini meslek olarak sürdürmek isteyen öğrencilerin iyi bir sinemacı olarak yetişebilmeleri için uygulamalı dersler, söz konusu eğitimin en önemli aşamalarından biridir. Ancak sinema eğitimi veren okullarda uygulamalı eğitime olanak sağlayan, stüdyo ve teknik ekipman imkanları ne yazık ki öğrenci sayılarını, dolayısıyla öğrenci filmlerinin prodüksiyonlarını karşılayabilecek kapasitede değildir.

Bu durumda öğrenciler, çoğunlukla prodüksiyon için yeterli ekonomik koşulları yaratamadıklarından ve kendi kısıtlı imkanlarıyla filmlerini çekmek zorunda kaldıklarından, daha senaryo aşamasında, çekmek istedikleri filme, hayallerine oto sansür uygulamak zorunda kalmaktadır. Elbette sinema eğitimi veren özel okullarda koşullar daha iyi durumdadır ve okullar öğrenciye belli imkanları sunabilmektedir. Ancak devlete bağlı eğitim veren sinema ve iletişim okullarında okuyan öğrenciler için imkanlar yetersiz kalmaktadır.

Oysa artık biliyoruz ki tüm dünyada evrensel sinema yapabilen pek çok yönetmen “alaylı” değil “okullu”dur… Bir başka deyişle gelecekte dünyada kendinden söz ettirecek bir “Türk Sineması”nın var olabilmesi için, okullardaki öğrencilerimizin desteklenmesi, evrensel sinema ürünleri verebilen yönetmenler yetiştirilmesinde ciddi ve önemli bir katkı sağlayacaktır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle hayata geçirdiği “Geleceğin Sineması” projesiyle, yarının sinemacılarına, okullarında yapacakları filmlerine ekonomik katkı sağlayarak destek olmayı hedeflemiştir. Geleneksel olarak 18 yıldır başarıyla gerçekleştirilen ve öğrencilerin kısa film projelerini destekleyen Geleceğin Sineması Yarışması, bir yandan Türk sinemasının geleceği için bir ışık yakmaya, bir yandan da sınıf geçmek ve mezun olmak için filmlerini yapmak zorunda olan öğrencilerimizi daha iyi projeler hayal edebilmeleri konusunda motive etmeye devam etmektedir.

TÜRSAK Vakfı, Türk Sinemasının gelişimine katkıda bulunmak ve gençlerin sinema üretimini desteklemek hedefiyle 2003 yılında başlattığı “Geleceğin Sineması” projesinde bu yıl 18. yaşına basıyor ve ilk günden bu yana etkinliği kesintisiz sürdürerek bu alanda önemli bir “misyon” üstlenmiş bulunuyor.

  • Sinema öğrencilerinin senaryo üretimlerini destekleyerek, sinemanın bir parçası olabilmelerinde aracı olmak;
  • Sinema alanında var olmak isteyen gençlerin, sektörün önemli isimleri ile fikirlerini paylaşabilmelerine platform yaratmak;
  • Sinemanın en temelde hikâyeden oluştuğu düşünüldüğünde, yazım aşamasının önemine vurguda bulunmak,
  • Genç sinemacıları yazmaya ve yazdıkları senaryoları çekmeye teşvik ederek bilinçli birer üretici olmalarını sağlamak,

temel amaçlarından hareketle on sekiz yıldır titizlikle gerçekleştirilen bu proje, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün himayeleri altında TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında sürdürülmektedir.

Ödül alan yapımlar

1

Anı Rüyası: Nadir Kağan Kocakaya (Marmara Üniversitesi)

2

Anahtarlar: Seher Davran (Maltepe Üniversitesi)

3

Armonika: Yalçın Dilsiz (Beykent Üniversitesi)

4

Bagajdaki Yabancı: Hakan Erdal (Ankara Üniversitesi)

5

Balık: Emirhan Cangül (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

6

Biz Bir Aileyiz: Ayşenur Karasu (İstanbul Aydın Üniversitesi)

7

Kuş Olsam: Cüneyt Işık (Işık Üniversitesi)

8

Manşet: Furkan Rıza Demirel (Bahçeşehir Üniversitesi)

9

Uzak İklimlerin Kokusu: Tuvana Simin Günay (Kadir Has Üniversitesi)

10

Yankı: Esen Demir (Işık Üniversitesi)

 

  • Gez Sen Anadolu’yu

    Gez Sen Anadolu’yu… Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir tanıtım filmi çekti. A…
  • İki Yeni Kültür Varlığı UNESCO Listesi’nde

    İki yeni kültür varlığı UNESCO Listesi’ne eklendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafı…
Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Rota Yeniden Oluşturuluyor’la Rotalar Yeniden Bulunuyor

Rota Yeniden Oluşturuluyor ile rotalar yeniden bulunuyor… Dilek Cesur… Yediver…