Ana Sayfa Haber Fakir Baykurt Ödülü’nü Kazanan Belli Oldu

Fakir Baykurt Ödülü’nü Kazanan Belli Oldu

4 dk okunur
0
0
48

Fakir Baykurt Ödülü’nün kazananı belli oldu. Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği yarışmanın kazananı Polat Özlüoğlu oldu. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Fakir Baykurt Ödülü’nün Kazananı Belli Oldu

Sarıyer Belediyesince düzenlenen Fakir Baykurt Öykü Ödülü’nü “Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar” isimli öykü kitabıyla Polat Özlüoğlu aldı.

Gönül Simpson, Sezin Mavioğlu, Murat Gürbüz, Hülya Soyşekerci, Halil Genç ve Kadir Yüksel’den oluşan Seçici Kurul’un ödül gerekçesi şöyle:

“Doygunluk, yoksunluk, kaygı, merak, dört duvar arasında kalmışlık, büyüme, çocukluğa özlem atmosferinde yalnız ve sevgisiz kalmış bireylerin iç dünyalarını, iç ses anlatımlarının ve gözlemlerinin derinlikli, nitelikli anlatımıyla sayfalarına taşıyan yazar, inandırıcılığı zor olan duyguları okuyucuya başarıyla yansıtıyor.”

Kitabın tanıtım bülteninden:

“Baba, hem uzak hem yakın, hem güçlü hem de zayıf. Sızmış, bulaşmış gibi o. Çıkmayan leke, dolmayan bardak, kıpırdamayan dağ. Ondan olmanın ağırlığıyla ezilen çocuk var bir de.

Fakir Baykurt Ödülü

Kimi zaman ona rağmen, kimi zaman ondan yana, kimi zaman ondan beter. İkisi arasında bir dağılma. İçi boş çekirdek kabuklarına benziyor üstelik bu. Baba, her şeyin kanatabildiği ama hiçbir şeyin sağaltamadığı bir yara.

Polat Özlüoğlu, ‘Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar’ kitabıyla yeniden merhaba diyor okura. Sesini ailenin tam ortasından yükseltiyor. Kendine has üslubu ve sarsıcı öyküleriyle içine düştüğümüz cendereyi yaşanır kılıyor.

‘Mesafeler mi daha çabuk unutturur, yoksa saatler mi? Kaç şehir eskitmek lazım unutmak için birini ya da kaç saati tüketirsek unutmuş oluruz aklımızda yerli yersiz patlayan anılardan bir çuval mermiyi? Kaç adım atmak lazım bir kâbustan uyanmaya? Kaç uykuyu katletmek gerek unutmak için gözümüze batan dikensi bakışları? Kaç kişiyi teşhis edince gider insan kendinden ya da kaç kişiyi gömmek gerek bulmak için aradığını?’”

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…