Ana Sayfa Haber Divan Edebiyatına Yeniden-Bakış Nurcan Tezcan

Divan Edebiyatına Yeniden-Bakış Nurcan Tezcan

7 dk okunur
0
0
197

“Divan Edebiyatına Yeniden Bakış-Seçilmiş ve Gözden Geçirilmiş Makaleler” yeniden yayımlandı. Nuran Tezcan’ın baskısı tükenen ve okurlar tarafından talep edilen kitabını YKY gözden geçirerek yeniden yayımladı. Kitap Magazin‘de bugün…Divan Edebiyatına Yeniden Bakış – Seçilmiş ve Gözden Geçirilmiş Makaleler

Divan Edebiyatına Yeniden Bakış-Nuran Tezcan

Nuran Tezcan’dan eski edebiyata yeni bakışlar… Nuran Tezcan’ın Divan edebiyatı üzerine seçilmiş ve gözden geçirilmiş makalelerinden oluşan bir kitap.

Aşk mesnevilerindeki kadın-erkek, aşk-iktidar süreçleri; şiirin ve şairin toplumsal-kültürel konumu; Lamiî Çelebi araştırmaları ve eserlerindeki kadın imajı; Halil İnalcık’ın “Şair ve Patron” ve “Has-bağçede ‘ayş u tarab” kitaplarında şair-sultan, edebiyat-siyaset ilişkileri; Türkçe edebiyatın tarihsel dönüşümlerinde toplumsal, kültürel ve siyasal dinamikler; Fuad Köprülü’nün edebiyat tarihçiliği gibi eski/yeni edebiyata ilişkin pek çok konu bu kitapta ele alınıyor, tartışılıyor.

Eski edebiyata çağdaş kuramların yöntemleriyle yaklaşmanın, toplumsal ve siyasal tarihin merceğinden bakmanın açacağı ufukları gösteren, edebiyatımızın köklerine meraklı okuru doyuran değerli bir kitap Divan Edebiyatına Yeniden Bakış.Nuran Tezcan önsözünde kitabın ana fikrini şöyle diyor: “On dokuzuncu yüzyılda Batılılaşma sürecinde Divan edebiyatına yöneltilen eleştirileri günümüzde tersine çevirerek rehabilite etmek yerine bu edebiyatın dayandığı toplumsal zihniyeti, estetiğin kalıbı içindeki insan gerçeğini somutlayarak görmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Bu edebiyatı yok saymak yanlış olduğu kadar, kutsamak da bilimselliğe aykırıdır. Bunun yolu Divan edebiyatı incelemelerinin metin yayını odaklı olarak kalmayıp metnin toplumsal tarihin içindeki gerçeklerle sorgulanarak incelenmesinden geçer. Bu amaçla hem metin yayını odaklı hem de irdeleyici incelemelerden oluşan bu makale seçkisiyle Divan edebiyatını bir Osmanlı kültürel mirası olarak yeniden değerlendirmeye katkıda bulunmak istedim.”

Nuran Tezcan Kimdir?

Nuran Tezcan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Eski Türk Edebiyatı lisans ve yüksek lisans öğrenimi gördü. Türk Dil Kurumu’nda uzman (1972-79), Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde okutman (1979-84) olarak çalıştı. Doktora öğrenimini Bamberg, Otto-Friedrich Üniversitesi’nde (Almanya) yaptı, 1984-2000 yılları arasında Bamberg, Erlangen-Nürnberg, Würzburg, Frankfurt üniversitelerinde dersler verdi. Bir süre Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde çalıştı (Gazimağosa, 2000-2003). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde doçent unvanını alınca (2002) Prof. Talât S. Halman tarafından Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümüne davet edildi. On üç yıl (2003-2016) ders verdiği, öğrenci yetiştirdiği bu üniversitedeki görevi Talât S. Halman’ın vefatından sonra son buldu. 2019 yılında Kapadokya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne profesör olarak atanmıştır.

XVI. yüzyıl Osmanlı edebiyatının çok yönlü ve üretken yazarı Lâmiî Çelebi’nin “Gûy u Çevgân” mesnevisi üzerine yaptığı yüksek lisans çalışması, eserin yazma nüshası Almanya’da (Berlin) bulunduğu için “Verzeichnis der orientalischen Handschriften in Deutschland” (Almanya’daki Doğu Elyazmaları Katalogu) dizisinin ek ciltleri arasında yayımlandı. Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesinde Manisa’yı konu alan doktora çalışması, Brill yayınevinin (Hollanda) “Evliya Çelebi’s Book of Travels” dizisinde yayımlandı.

Çalışma alanlarının başında “Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi” gelir. Diğer çalışma alanları ise Osmanlı aşk mesnevilerinin kurgusal yapısı, bu eserlerde kadının yeri ve kadına bakış, Osmanlı edebiyatında şair ve patron ilişkileridir.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…