Ana Sayfa Haber Devrek Belediyesi ‘nden Edebiyat Yarışmaları

Devrek Belediyesi ‘nden Edebiyat Yarışmaları

11 dk okunur
0
0
51

Devrek Belediyesi ‘nden edebiyat yarışmaları… Edebiyat yarışmaları… Şiir yarışması… Öykü yarışması.. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Devrek Belediyesi

Devrek Belediyesi ‘nden edebiyat yarışmaları

Devrek Belediyesi, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan “Rüştü Onur Şiir Ödülü” ve “Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü”ne katılım çağrısı yaptı koşullarını açıkladı.
Rüştü Onur Şiir Ödülü jürisinde Mehmet Yaşar Bilen, Halil İbrahim Özcan, Ayten Mutlu, Hüseyin Alemdar ve İbrahim Tığ yer alırken “Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü” jürisinde Lütfiye Aydın, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Fahrettin Koyuncu ve İbrahim Tığ bulunuyor.
Yarışmalara 1 Ocak 2021-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında yayımlanan kitaplar katılabiliyor. 18 Nisan’da başlayacak ödül başvuruları 30 Haziran’da sona erecek. Yarışma sonuçları 1 Kasım’da açıklanacak, ödül töreni 2 Aralık’ta Devrek’te yapılacak.
KOŞULLARDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ
“Rüştü Onur Şiir Ödülü” ve “Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü”nün koşullarında bu yıl değişiklik yapıldı. Buna göre; Daha önce her iki yarışmaya katılım kitap ve kitap oylumundaki dosyalarla yapılabilinirken bu yıl sadece basılı kitapla katılma şartı getirildi. Rüştü Onur Şiir Ödülü’ndeki 30 yaş sınırı kaldırılarak herkese açık hale getirilirken, Seçici Kurul gerekli gördüğü takdirde ödülleri paylaştırabilir, koşulu eklendi.
ONUR VE ANADOL AYRI BİR ÖNEM TAŞIYOR BİZİM İÇİN
Öykü ve şiir yarışmasına dair açıklama yapan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt “Devrek, yetiştirdiği değerleri Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol’un dizelerinde anlam bulur. Her yazarın bir şehri olduğu doğrudur ama o şehirleri kucaklayan yine yazarı, şairidir. Her şair, yazar doğup büyüdüğü kentin aynasıdır aynı zamanda. Rüştü Onur, Müfide Güzin Anadol, Mithat Yaban, Zihni Anadol, Hamit Kalyoncu şair ve yazarlarımızda bizleri Devrek’i, Zonguldak’ı söylemiştir. Bu nedenle Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol da ayrı bir önem taşıyor. İşte biz de belediye olarak bu yıl ikinci kez ‘Rüştü Onur Şiir Ödülü’ ile ‘Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü’ düzenliyoruz. Amacımız, Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol’un adını yaşatmak, Türk edebiyatına katkı sağlamak, yeni şiir, öykü ve adlar kazandırmaktır. Ödüle aday olan yapıtlarda çağdaş bir dünya görüşü, şiir ve öykünün gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır. Tüm sanatseverleri bu yarışmamıza katılmaya davet ediyorum” dedi.

DEVREK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

2022 RÜŞTÜ ONUR ŞİİR ÖDÜLÜ

Devrek Belediye Başkanlığı tarafından Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK)’nin desteğiyle bu yıl “RÜŞTÜ ONUR ŞİİR ÖDÜLÜ”nün ikincisi düzenlenmiştir. Yarışmanın amacı, Rüştü Onur adını yaşatmak, Türk edebiyatına katkı sağlamak, yeni şiirler ve adlar kazandırmaktır.
1-Ödüle aday olan yapıtlarda çağdaş bir dünya görüşü, şiirin gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır.
2-Ödüle, 1 Ocak 2021- 31 Ocak 2022 tarihleri arasında yayımlanan kitaplar katılabilir.
3-Ödüle başvuru 18 Nisan 2022’de başlayacak olup 30 Haziran 2022 tarihinde sona erecektir.
4-Ödül; kitap dalında bir kişiye verilecek olup Seçici Kurul gerekli gördüğü takdirde ödülü paylaştırabilir. Seçici Kurul ayrıca “jüri özel ödülü” de verebilir.
5-Yarışma sonuçları 1 Kasım 2022 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni 2 Aralık 2022 tarihinde Devrek’te yapılacaktır.
6-Yarışmada birinci olana 2.500 TL ve plaket verilecektir.
7-Ödüle katılacak kitap 7 (yedi) adet olarak katılımcının kısa özgeçmişi, adresi ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir dilekçe ile en geç 30 Haziran 2022 tarihine kadar “İbrahim Tığ, Devrek Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Alanı Devrek-Zonguldak (0533 646 1706)” adresine elden, posta veya kargo yoluyla ulaştırılacaktır. Posta ve kargo gecikmelerinin sorumluluğu sekreteryaya ait değildir.
8-Ödülün seçici kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:
Mehmet Yaşar Bilen (Eleştirmen-Yazar / Jüri Başkanı)
Halil İbrahim Özcan (Şair/ PEN Türkiye 2. Başkanı)
Ayten Mutlu (Şair-Yazar)
Hüseyin Alemdar (Şair-Yazar)
İbrahim Tığ (Şair-Yazar)

*
2022 MÜFİDE GÜZİN ANADOL ÖYKÜ ÖDÜLÜ

Devrek Belediye Başkanlığı tarafından, Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK)’nin desteğiyle bu yıl “MÜFİDE GÜZİN ANADOL ÖYKÜ ÖDÜLÜ”nün ikincisi düzenlenmiştir. Yarışmanın amacı, Müfide Güzin Anadol adını yaşatmak, Türk edebiyatına katkı sağlamak, yeni öyküler ve adlar kazandırmak olarak belirlenmiştir.
1-Ödüle aday olan yapıtlarda çağdaş bir dünya görüşü, öykünün gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır.
2-Ödüle, 1 Ocak 2021- 31 Ocak 2022 tarihleri arasında yayımlanan kitaplar katılabilir.
3-Ödüle başvuru, 18 Nisan 2022’de başlayacak olup 30 Haziran 2022 tarihinde sona erecektir.
4-Ödül, kitap dalında bir kişiye verilecek olup Seçici Kurul gerekli gördüğü takdirde ödülü paylaştırabilir. Seçici Kurul ayrıca “jüri özel ödülü” de verebilir.
5-Yarışma sonuçları 1 Kasım 2022 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni 2 Aralık 2022 tarihinde Devrek’te yapılacaktır.
6-Yarışmada birinci olana 2.500 TL ve plaket verilecektir.
7-Ödüle katılacak kitap 7 adet olarak katılımcının kısa özgeçmişi, adresi ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir dilekçe ile en geç 30 Haziran 2022 tarihine kadar “İbrahim Tığ, Devrek Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Alanı Devrek-Zonguldak (0533 646 1706)” adresine elden, posta veya kargo yoluyla ulaştırılacaktır. Posta ve kargo gecikmelerinin sorumluluğu sekreteryaya ait değildir.
8-Ödülün seçici kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:
Lütfiye Aydın (Yazar / Jüri Başkanı)
Öner Yağcı ( Yazar)
Zeynep Aliye (Öykücü)
Fahrettin Koyuncu (Şair-Yazar)
İbrahim Tığ (Şair-Yazar)

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Boğaziçi Film Festivali 18-25 Ekim Tarihleri Arasında

Boğaziçi Film Festivali 18-25 Ekim tarihleri arasında… Boğaziçi Kültür ve Sanat Vakf…