Ana Sayfa Haber Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” kazananları belirlendi

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” kazananları belirlendi

4 dk okunur
0
0
51

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması kapsamında düzenlenen “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” kazananları belirlendi. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” kazananları belirlendi

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür

Aydın Doğan Vakfı, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 35. Yılından bu yana çocuk kitabı ve çizgi roman alanlarında üretimin ulusal düzeyde desteklenmesine katkıda bulunmak amacıyla yarışmanın çalışma alanını genişleterek, ülkemizdeki çizerler için “Çizgi Roman Ödülü” ve “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” veriyor.

2022 yılı “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” jürisinde ise Ercan Akyol, Ilgım Veryeri Alaca, Gülgün Çarkoğlu, Mustafa Delioğlu, Can Göknil, Tan Oral, Emre Senan, Umut Südüak ve Başak Ürkmez yer aldı. Jüri değerlendirmesi sonucunda 2022 yılı başvuruları arasından ödülün sahibi illüstratör Ceyhun Şen ile “Rüzgârın Şarkısı” oldu ve ÇocukKitabı İllüstrasyonu Ödülü’ne layık görüldü. “Rüzgârın Şarkısı” adlı eserin ödüle değer bulunmasının gerekçesi ise;metin ile görsel arasında ilişkinin güçlü olduğu bir çalışma olmasıdır. Ceyhun Şen, illüstrasyon anlayışı ve metni bütünleyen sağlam üslubu gerekçesi ile 2022 yılının çocuk kitabı illüstrasyonu ödülüne değer bulunmuştur. Ezgi Keleş ile “Arkadaşım”, Eda Çağıl Çağlarırmak ile “Toprak”, Mavisu Demirağ ile “Tonguç Baba”, Gökçe İrten ile “Hepimiz” ve Gözde Başkent ile “Meteor” Başarı Ödülü’ne değer bulundu.

 

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.Aydın Doğan Vakfı, Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak illüstrasyon alanına yön veren ve kariyerlerinin ilk günlerinden itibaren çağdaş, modern ve özgün çalışmalarıyla günümüze kadar aktif eserler üreten sanatçılara bu yıl Onur Ödülü takdim edecek. Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Onur Ödülü’ne değer görülen isimler; alanında düzenli aralıklarla eser üreten, yayımladıkları kitapları günümüz çizerlerine ve illüstratörlerine ilham kaynağı olan aynı zamanda jüri üyeliği yaparak deneyim ve birikimini aktaran değerli sanatçılarımız Can Göknil, Mustafa Delioğlu, Feridun Oral olurken, Çizgi Roman Onur Ödülü’ne değer görülen isim ise değerli sanatçımız İlban Ertem olmuştur.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…