Ana Sayfa Haber Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali 2 Mart’ta

Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali 2 Mart’ta

10 dk okunur
0
0
36

Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali 2 Mart’ta sanat severlerle buluşacak… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali 2 Mart’taAtaşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali

Ülkemizde geçtiğimiz yıl yaşanan depremler nedeniyle ertelenmek durumunda kalınan Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali; ünlü orkestraların, opera topluluklarının ve sanatçıların katılımıyla bu yıl 2 – 16 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ataşehir Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenecek ve Zuhal Müzik’in de piyano sponsoru olduğu Klasik Müzik Festivali, müzikseverlere klasik müziğin yıldızlarıyla dolu bir program sunacak.

Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek festival kapsamında; Adıyaman Filarmoni Orkestrası, Golden Horn Brass, İstanbul Opera Ensemble, Şirin Pancaroğlu, Viva l’Opera, Anadolu Quartet, Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası ve Marmara Flüt Orkestrası müzikseverlerle bir araya gelecek. Ayrıca festivalin çocuklar için hazırlanan özel bölümünde BabyConcerts’ın etkileşimli konser programı, söyleşi/dinleti bölümünde ise Göknil Özkök çocuklarla buluşacak. Yetişkinler için ise Serhan Bali ile söyleşi programı düzenlenecek.

Ataşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda düzenlediği “Bir Kitap, Bir Bilet” uygulamasına bu festivalde de devam edilecek ve müzikseverler konser davetiyelerini birer kitap karşılığında https://kultursanat.atasehir.bel.tr internet adresi ve MSKM Gişe’den temin edebilecekler. İnternet üzerinden davetiye alan konuklar kitap teslimlerini bilet alımından sonra kültür merkezlerine yapabilecekler. Bağışlanan kitaplar kampanya kapsamında Anadolu’da belirlenen kütüphanelere ve okullara gönderilecek

AÇILIŞ KONSERİ ADIYAMAN FİLARMONİ ORKESTRASI’NDAN

Festivalin açılışı 2 Mart Cumartesi günü, deprem bölgesinden gelecek olan Adıyaman Filarmoni Orkestrası’nın konseri ile başlayacak. Adıyaman Filarmoni Orkestrası’na bu özel konserde, solist olarak Türk Klasik Müziğinin en kıymetli piyanistlerinden Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Öğretim Üyesi – Viyola Sanatçısı Doç. Dr. Coşkun Coşkundeniz eşlik edecek.

Klasik müzik notalarının Ataşehir’den yükseleceği festivalin devamında 3 Mart Pazar günü Ataşehir Belediyesi’nin sanat alanında gözbebeği olan “Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası” dünyaca ünlü flüt sanatçısı Bülent Evcil ile birlikte müzikseverlerin karşısına çıkacak. Yine aynı gün saat 12.00’de başlayacak festivalin çocuklar için hazırlanan bölümünde ise, BabyConcerts “Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk” başlıklı etkileşimli konser programıyla 3 yaş üzeri çocukları klasik müzik yolculuğuna çıkaracak. Sonrasında da saat 14.00’te Göknil Özkök tarafından “Bach ve Mozart ile Edebiyat Yolculuğu” başlıklı söyleşi/dinleti programı düzenlenecek.

Festival, 8 Mart Cuma günü İstanbul Opera Ensemble konseri ile devam ederken, 9 Mart Cumartesi günü ülkemizin ve dünyanın önemli arpistlerinden olan Şirin Pancaroğlu “Türk Arpı” başlıklı konser programıyla dinleyicilerle buluşacak.

Festivalin artık geleneksel hale gelen “Genç Yetenekler” bölümünde ise 10 Mart Pazar günü “Operalardan Seçmeler” programıyla Viva l’Opera Topluluğu sahne alacak. Aynı günkü söyleşi bölümünde yazar, müzisyen, araştırmacı Serhan Bali ile klasik müziğe dair harika bir söyleşi programı gerçekleştirecek.

13 Mart Çarşamba günü ise, Anadolu halkının sözlere ihtiyacı olmayan müziklerini alışılagelmişin dışında bir üslupla yorumlayan Anadolu Quartet sahne alacak. 15 Mart Cuma günü Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesliler beşlisi olan Golden Horn Brass özel bir programla sanatseverlerle bir araya gelecek. Festival 16 Mart’ta, Türkiye’nin flüt ailesinin tüm üyelerini barındıran ilk orkestrası olan Marmara Flüt Orkestrası’nın vereceği konser ile son bulacak.

 

FESTİVALİN KİTAPÇIĞINA ULAŞMAK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ

FESTİVAL PROGRAMI

KONSER

2 Mart Cumartesi – 20.30

ADIYAMAN FİLARMONİ ORKESTRASI – AFO

Solistler: Coşkun Coşkundeniz (Keman), Gülsin Onay (Piyano)

Şef: Özgür Oğuz

Yaş Sınırı: 9+

3 Mart Pazar – 18.00

ATAŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK SENFONİ ORKESTRASI

Solist: Bülent Evcil (Flüt)

Şef: Utku Barış Andaç

Yaş Sınırı: 9+

8 Mart Cuma – 20.30

İSTANBUL OPERA ENSEMBLE

Baroktan Romantiğe Bir Şan Akşamı

Solistler: Ayşenur Ayyıldız Haksoy (soprano), Berk Dalkılıç (tenor – konuk sanatçı), Zeynep Ciddi (mezzosoprano), Serhan Bali (bariton)

Piyano: Verda Karaçil Cerit

Yaş Sınırı: 9+

9 Mart Cumartesi – 20.30

ŞİRİN PANCAROĞLU

Türk Arpı

Yaş Sınırı: 9+

10 Mart Pazar – 18.00

VIVA l’OPERA

Operalardan Seçmeler

Yaş Sınırı: 9+

13 Mart Çarşamba – 20.30

ANADOLU QUARTET

Yaş Sınırı: 9+

15 Mart Cuma – 20.30

GOLDEN HORN BRASS

Yaş Sınırı: 9+

16 Mart Cumartesi – 20.30

MARMARA FLÜT ORKESTRASI

Şef: Prof. Dr. Ece Karşal

Yaş Sınırı: 9+

Söyleşi

10 Mart Pazar – 15.00

SERHAN BALİ İLE KLASİK MÜZİK SOHBETİ

Yaş Sınırı: 14+

Çocuklara Özel / Etkileşimli Konser

3 Mart Pazar – 12.00

BABYCONCERTS

Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk

Yaş Sınırı: 3+

Çocuklara Özel / Söyleşi-Dinleti

3 Mart Pazar – 14.00

GÖKNİL ÖZKÖK

Bach ve Mozart ile Edebiyat Yolculuğu

Yaş Sınırı: 7+

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Boğaziçi Film Festivali 18-25 Ekim Tarihleri Arasında

Boğaziçi Film Festivali 18-25 Ekim tarihleri arasında… Boğaziçi Kültür ve Sanat Vakf…