Ana Sayfa Haber Alev Halatlı Vefat Etti

Alev Halatlı Vefat Etti

3 dk okunur
0
0
53

Alev Halatlı vefat etti. Haberin duyurusunu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptı. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Alev Halatlı vefat ettiAlev Halatlı

Alev Alatlı bir süredir tedavi oluyordu. Alev Alatlı, roman ve diğer türdeki eserleriyle bilinen bir isimdi.

Alet Alatlı kimdir?

1944’te İzmir’de dünyaya geldi.  Tokyo’da lise okudu. Ekonomi & İstatistik lisansını ODTÜ, Ekonomi & Ekonometri Yüksek Lisansını Fulbright bursu ile gittiği ABD, Vanderbilt Üniversitesinden (Nashville,Tennessee) aldı.

Felsefe eğitimine  de başlayan Alatlı doktora araştırmalarını New Hampshire, Dartmouth College’de yaptı. İlâhiyat, Düşünce ve Medeniyet Tarihi üzerine yoğunlaştı. 1974’de Türkiye’ye geldi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim görevlisi, Ankara Devlet Planlama Teşkilatında kıdemli ekonomist olarak görev yaptı.

California Üniversitesi (Berkeley) ile ortak psiko-dilbilim çalışmaları yürüttü.

Cumhuriyet Gazetesi ile birlikte “Bizim English” adında bir dergi çıkaran Alatlı, daha sonra Türk Yazarlar Kooperatifinde (YAZKO) başkan yardımcısı olarak görev aldı.

1985 ve 1986 yıllarında Edward Said’in “Haberlerin Ağında Islam” (Covering Islam) and “Filistin’in Sorunu” (The Question of Palestine) yayınlandı. Bu çalışmaları 1986’da Tunus’ta sürgünde olan Yaser Arafat tarafından “Özgürlük Madalyası” ile onurlandırıldı.

2006 senesinde Rusya’da Mihail Aleksandroviç Şolohov 100. Yıl Edebiyat Ödülü’nü aldı. 2014 senesinde yazın alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünün sahibi oldu.

2012 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi; 2017 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi ile onurlandırıldı.

2005-2017 yılları arasında Kapadokya Meslek Yüksekokulu mütevelli heyet başkanı olarak görev yaptı. 2017 yılı itibariyle de Kapadokya Üniversitesi mütevelli heyet başkanı olarak görevini sürdürmekteydi.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

ARTER ‘de “Farz Et Ki Sen Yoksun” Sergisi

ARTER ‘de “Farz Et Ki Sen Yoksun” Sergisi… Küratör Selen AkselR…