Ana Sayfa Haber 9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışması

9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışması

5 dk okunur
0
0
342

9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışması’na katılacak filmler… Boğaziçi Kültür Sanat Vakfınca 23-30 Ekim’de yapılacak olan 9. Boğaziçi Film Festivali’nde “Altın Yunus” için yarışacak filmler duyuruldu. Detaylar Kitap Magazin‘de…

9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışması

9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışması

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “En İyi Film Ödülü”nü almak üzere yarışan on yapım, yönetmen ve senarist Reis Çelik’in başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirilecek.

Etkinlikte Emre Kayiş’in dünya prömiyerini 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan ve FIPRESCI Ödülü alan ilk uzun metrajı “Anadolu Leoparı”yla Semih Kaplanoğlu’nun dünya prömiyeri 74. Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde gerçekleşen filmi “Bağlılık Hasan” yarışacak.

Sinan Sertel’in “İçimdeki Kahraman” Selman Nacar’ın dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümde yapan ilk uzun metrajı “İki Şafak Arasında” ve Cemil Ağacıkoğlu’nun “Kafes” filmleri de yarışacak filmler arasında yer alacak.

Ayrıca Erkan Tahhuşoğlu’nun “Koridor”, Muhammet Çakıral’ın “Lacivert Gece”, Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı”, Ahmet Toklu’nun, “Pota” ve Aydın Orak’ın “Sabırsızlık Zamanı” isimli filmleri de yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 2 Türkiye prömiyeri yapılacak

9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki filmlerden “Pota” ile “Sabırsızlık Zamanı” Türkiye prömiyerlerini festivalde gerçekleştirilen “Anadolu Leoparı”, “Bağlılık Hasan”, “İçimdeki Kahraman”, “İki Şafak Arasında”, “Kafes”, “Koridor”, “Lacivert Gece” ve “Okul Traşı” filmleriyse İstanbul’da ilk gösterimlerini yapacak.

Yönetmenlik kariyerinin başlarında olan kişiler desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak üzere bu sene ilk defa Akli Film’in katkılarıyla verilecek olan “En İyi İlk Film Ödülü” içinse “Anadolu Leoparı”, “İki Şafak Arasında” ve “Pota” yarışacak.

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki filmlerden biri 100 bin liralık “En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü”nün sahibi olacak.

Yarışmada 20 bin liralık “En İyi Yönetmen” 15 bin liralık “En İyi Kadın Oyuncu” 15 bin liralık “En İyi Erkek Oyuncu” 10 bin liralık “En İyi Senaryo” 10 bin liralık “En İyi Sinematografi” ile 10 bin liralık “En İyi Kurgu” dallarında da ödüller veriliyor.

Bunun yanı sıra festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasındaki filmlerden birine FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) tarafından 10 bin liralık “En İyi Yapımcı Ödülü” de verilecek.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…