Ana Sayfa Haber 2021 Tanpınar Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu

2021 Tanpınar Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu

7 dk okunur
0
0
550

2021 Tanpınar Edebiyat Ödülü sahibini buldu. Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasının usta isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar anısına bu yıl 20’incisini düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Bu yıl roman dalında gerçekleşen yarışmanda birinciliği, “Kanbur” adlı eseriyle Zonguldak’tan Esra Kahya elde etti. Ayrıntılar Kitap Magazin‘de…

2021 Tanpınar Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu

Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat yarışmasına dönüşen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Roman dalında düzenlenen yarışmaya Bursa’nın yanı sıra İstanbul, Mersin, Ankara, Zonguldak, Elazığ ve Antalya başta olmak üzere yurdun dört bir yanından toplam 111 eser katıldı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde jüri üyelerinin de katılımıyla düzenlenen basın toplantısında yarışmada kazanan isimleri açıkladı.

DÜNDAR: “BİZİM İÇİN GURUR VESİLESİ BİR YARIŞMA”

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın Osmangazi Belediyesi’nin düzenlediği kültürel faaliyetlerden en önemlisi olduğuna dikkat çeken Başkan Mustafa Dündar, bu önemli etkinliği 20. kez yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Yarışmanın Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat yarışması haline geldiğini ifade eden Dündar, “Yarışmamıza sadece ülkemizden değil, dünyanın farklı ülkelerinden de yoğun katılım olması bizler için bir gurur vesilesine dönüştü. Edebiyat dünyasına bir nebze de olsa katkı sağladığımızı düşündüren bu teveccüh nedeniyle yarışmamızı her yıl aynı heyecanla düzenliyoruz. Tanpınar Edebiyat Yarışması, sadece bir yarışma olmasından öte, kitapları ve dergisiyle, yazarlarımızla gerçekleştirdiğimiz sempozyumlarıyla ne mutlu ki hatırı sayılır bir marka haline geldi. Bu süreçte etkinliklerimizin bir parçası olarak hazırlanan ‘Tanpınar Zamanı’ adlı yıllık edebiyat ve fikir dergimizi bu yıl da kütüphanelerimize kazandırdık. Dergimize yazılarıyla katkı sağlayan şair ve yazarlarımıza da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlik kapsamındaki Tanpınar Sempozyumu’nu 5 Haziran Cumartesi günü değerli akademisyenlerin katılımıyla Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirileceğini kaydeden Dündar, “Sempozyumda sunulan bildirilerden oluşan kitabımızı da edebiyatseverlerle buluşturacağız. Bir diğer kitabımız da her sene olduğu gibi yarışmada dereceye giren eserlerden oluşturulacak” diye konuştu.

Yarışmanın Prof. Dr. Abdullah Uçman başkanlığındaki jüri üyeleri Prof. Dr. Turan Karataş, Cihan Aktaş, İhsan Deniz ve Metin Önal Mengüşoğlu da, roman dalı olmasına rağmen çok değerli eserlerin ortaya çıktığını ve katılan bütün edebiyat severlere teşekkür etti. Jüri üyeleri, böylesine önemli kültür etkinliğine desteklerinden dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a da ayrıca teşekkürlerini ifade etti.

Yarışmada “Kanbur” isimli eseriyle Zonguldak’tan Esra Kahya birinci, “Nilgün ve Nakkaş” isimli eseriyle İstanbul’dan Emir Ali Çevirme ikinci, “Bir Çingene Masalı” isimli eseriyle İzmir’den Eşref Karadağ üçüncü oldu. Mansiyon ödüllerini ise “Tesis” adlı eseriyle Antalya’dan Melisa Parlak, “Harmança” adlı eseriyle Elazığ’dan Emrah Özdemir ve “Keyfiyet” adlı eseriyle Bursa’dan Kadriye Gencer kazandı.

Toplantının ardından Başkan Dündar, katılımcılara Osmangazi Belediyesi Ekolojik Yaşam Merkezi’nde yetiştirilen ata tohumlarından elde edilen fidelerden hediye etti.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…